Dudek chocholatý (Upupa epops)

 
 
 




 
  • Latinský název: upupa epops
  • Stupeň ohrožení: málo dotčený
  • Řád: srostloprstí
  • Čeleď: dudkovití
  • Délka: 25-29 cm
  • Rozpětí: 44-48 cm
  • Váha: 50-80 g
  • Věk: -
 
 
 
 
 
 
 
 

Popis a chování

Velikostí je podobný hrdličce a díky svému zbarvení je nezaměnitelný. Je žlutohnědě zbarven s černými a bílými pruhy. Ocas má černý s bílým pruhem a jeho křídla jsou zakulacená. Má typickou chocholku na hlavě a dlouhý černý zobák, jenž je mírně zahnutý dolů. Jeho let je vlnkovitý a nepravidelný, jakoby motýlí. Rozlišuje se celkem 9 poddruhů z nichž 6 jich žije na území Afriky. Samec a samice se zbarvením neliší. Ozývá se tříslabičným "hupupup" a při vzrušení drsným "cherrrr".
 

Výskyt

Dudek obývá rozsáhlá území Evropy, Afriky a Asie, kde všude také hnízdí. Je převážně tažný a jeho zimoviště se vyskytují na území jižní Asie a Afriky, jižně od rovníku. V Evropě se odhaduje jeho populace na 900 tis. párů, přičemž mírně klesá. Jeho domovinou je otevřená travnatá krajina s lesíky, parky či sady.
 
Výskyt v ČR: V 19. století byl poměrně hojný a pravidelně hnízdil. V 50.-60. letech 20. století však z našeho území téměř vymizel. V 90. letech se odhadovala početnost na 60-120 párů. Dnes hnízdí ojediněle a nepravidelně, hlavně na jižní Moravě a přes naše území spíše už jen protahuje v několika desítkách ex., a to od března do dubna.
 

Rozmnožování

Dudek je teritoriální druh a hnízdní jednotlivě. Výlučně hnízdí v dutinách stromů, řídčeji pak v budkách. V hnízdě jsou vystýlky z rostlinných stébel a stonků či kůry stromů. Stavba hnízda začíná v polovině dubna a samice může snášet vejce až do června. Hnízdí 1-2x ročně, kdy samice naklade 5-7 vajec a inkubace trvá zpravidla 16 dnů. Vejce jsou bílá či nažloutlá o rozměrech 26,0x17,9 cm. Sedí vždy jen samice, zatímco samec nosí potravu. Do 10. dne života jsou mláďata krmeni pouze matkou a poté i otcem. Hnízdo opouští zhruba ve 26. dni života a jsou stále dokrmována oběma rodiči mimo něj. Pohlavní dospělosti dosáhnou po roce života. Prachový šat mláďat je šedobílý. Mláďata mají k dispozici chemickou zbraň proti nežádoucím predátorům - dokáží vystříknout na nepřítele páchnoucí výměšek kostrční žlázy a trus, který velmi zapáchá.
 

Potrava

Potravou dudka je převážně hmyz, který loví na zemi. Nejčastěji jeho jídelníček tvoří larvy brouků, dále pavouci, žížaly, blanokřídlí apod. 
 
 
 
Úvodní foto Jaroslav Vaněk

Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode