LITERATURA

Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu (2. vydání) Lars SVENSSON, Killian MULLARNEY a Dan ZETTERSTRÖM

Aktualizované a rozšířené vydání nejobsáhlejší příručky pro určování ptáků.

Zahrnuje všech 772 druhů ptáků zastižených v Evropě, 32 introdukovaných druhů a 118 velmi vzácně se vyskytujících zatoulanců.

Jednotlivé druhy jsou zachyceny na více než 3500 ilustracích od předních světových ilustrátorů, nechybí vyobrazení obou pohlaví, mláďat, různých šatů a případných poddruhů.

V detailním popisu každého druhu je uvedena velikost, důležité rozlišovací znaky, biotop, rozšíření v reionu a hlasové projevy.

Barevné mapky rozšíření informují o hnízdištích, zimovištích a tahových cestách.

Hodnocení: 100%
 

PANURUS Východočeská pobočka při ČSO

Panurus je ornitologický sborník Východočeské pobočky České společnosti ornitologické při Východočeském muzeu v Pardubicích. Vychází od roku 1989, kdy navázal na předešlý „Sborník Východočeské pobočky České společnosti ornitologické“ (1980-1988). V roce 2014 vyšlo jeho 23. číslo. Otiskovány jsou ornitologické články převážně regionálního charakteru (přijímány jsou ale práce ze všech oblastí ČR), např. faunistické práce, studie různých aspektů ptačí biologie a chování, zajímavé nálezy (např. mimořádný výskyt, zahnízdění, neobvyklé chování ptáků, atp.) a také dílčí faunistická pozorování z východočeského regionu v samostatné rubrice. Práce mohou být doplněny barevnými přílohami (fotografiemi). Rukopisy připravené podle aktuálních pokynů pro autory zasílejte na adresu vedoucího redaktora. Všechny rukopisy jsou recenzovány a před vytištěním probíhá autorská korektura.

Hodnocení: 95%

 

 

Ptáci Náchodska - dravci Tomáš DIVIŠ

Kniha vydána předním českým ornitologem a specialistou na dravce - Tomášem Divišem. 

V knize jsou vydány celoživotní autorovy zkušenosti z náchodského kraje, kde jsou popisována jednotlivá data o pozorování jednotlivých druhů, hnízdění, potravě, kroužkování, etologii a mnohé jiné. 

Vše je doplněno velkým množstvím autorových barevných fotogtrafií, rafů a diagramů i přehledných tabulek. Přestože kniha obsahuje informace shromážděné především z regionálního výzkumu, má díky velkému množství dat o jednotlivých druzích dravců minimálně celorepublikový význam. Využijí ji tedy nejen milovníci této ptačí skupiny.

Tomáš Diviš je taktéž úzce spjat s VČPČSO, kdy léta působil coby člen, místopředseda a předseda.

Hodnocení: 70%


 

 

Ptáci Evropy Rob HUME

Detailní průvodce pozoruhodným světem ptáků zachycuje úžasnou rozmanitost ve tvarech, barvách i velikostech těchto jedinečných zvířat, která můžeme spatřit ve volné přírodě i při procházkách v městském parku.

Obsahuje celostránkový popis 320 nejběžnějších druhů, názorné barevné fotografie pro rychlou a přesnou identifikaci, podrobné údaje o výskytu, hnízdění i způsobu letu a základní informace o téměř 800 druzích palearktické oblasti.

Hodnocení: 90%


 

 

Poznáváme dravce a sovy Walther THIEDE

Další publikace z edice Průvodce přírodou pomůže jednoduše a úspěšně určit dravce a sovy střední Evropy. V přehledných popisech najdeme základní poznávací znaky a dozvíme se o výskytu, potravě a rozmnožování dravců a sov.

Hodnocení: ? 

Birds of Africa south of the Sahara Ian SINCLAIR a Peter RYAN
Druhé vydání knihy mapující všechny druhy, které se vyskytují na území Afriky - kromě Madagaskaru. Kniha je vydána pouze v angličtině a má 767 stran.

Autory jsou uznávaní afričtí ornitologové pánové Ian Sinclair a Peter Ryan, kteří v knize představují na 2 129 druhů a více než 3 000 ilustrací. U každého druhu je kromě ilustrace znázorněna i mapa s areálem rozšíření, popis, obývaný biotop a hlas.


 

 

DALŠÍ PRŮVODCI      

 

FILM

CIRKUS NA OBLOZE  

 

Žánr: dokumentární
Země: Německo
Rok výroby: 2017
Délka: 45 min.

Režie: Angelika Sigl

Stěhovaví ptáci přilétají do Evropy ze svých zimovišť v různou dobu, aby tam vyvedli mladé. Bohužel rozvoj zemědělství jejich přirozené potřeby komplikuje. Někteří se dokážou přizpůsobit, a to i za pomoci ochránců přírody, jiní to mají složitější a stávají se ohroženými druhy... Dravci patří k nejimpozantnějším tvorům na naší obloze. Orli, sokoli a jestřábi jsou z nich nejznámější. Ale zrovna to nejsou lovci, kteří typicky krouží nad poli a pastvinami. Určitě ne tak jako káňata a motáci. Tito nejlehčí dravci jsou zároveň nejzajímavější. Když si hledají partnera nebo partnerku pro příští období páření, oddávají se ve vzduchu nespoutaným akrobatickým kouskům. A když klidně a jistě plachtí nad otevřenou krajinou, znamená to, že vyrazili na lov. Člověk mění okolní krajinu a počty hlodavců ve volné přírodě na některých místech dramaticky klesají. Kvůli tomu je v ohrožení také dechberoucí akrobatický cirkus dravých ptáků na obloze. Ale protože dravci se dokážou pozoruhodně přizpůsobit, show pokračuje. (TV Prima)
 

 

 
PLANETA ČESKO  

Žánr: dokumentární
Země: Česko
Rok výroby: 2017
Délka: 81 min.

Režie: Marián Polák
Hrají: Kryštof Hádek (vyp.)

Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat! První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka. Seznamte se s s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí. Prožijte vzrušující výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi! (Aerofilms)
 

 

 
NADĚJNÝ ROK  
poster
Žánr: komedie, dobrodružný
Země: USA
Rok výroby: 2011
Délka: 96 min.

Režie: David Frankel
Hrají: Steve Martin, Jack Black, Owen Wilson, Rosamunde Pike, Jim Parsons...

Steve Martin, Jack Black a Owen Wilson spolu tvoří komické trio snů v chytré a vtipné komedii režiséra filmů Ďábel nosí Pradu a Marley a já. Tři amatérští milovníci ptactva, kteří touží na chvíli uniknout stereotypu všedního života, se spolu utkají v soutěži o titul nejlepšího “ptačího pozorovatele”. Vítězem se stane ten, který během jediného kalendářního roku spatří největší počet ptačích druhů. Přátelské soupeření se ale brzy mění v bláznivé dobrodružné putování, na kterém si každý z mužů uvědomí, že honba za úspěchem bude něco stát - a nebude to zrovna málo! (CSFD.cz)