Banánovec chocholatý (musophaga rossae)

 
 
 
  • Latinský název: musophaga rossae
  • Stupeň ohrožení: málo dotčený
  • Řád: turakové
  • Čeleď: turakovití
  • Výška: 38-47 cm
  • Rozpětí: -
  • Váha: 400-500 g
  • Věk: 5-9 let (v zajetí až 20 let)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Popis a chování

Pohlaví se od sebe téměř neliší. Jsou tmavě modří s výraznou červenou chocholkou na hlavě. Samice mívají zobáky spíše žlutozelené, samci naopak sytě žluté, oba pak mají u jeho kořené jakýsi světle oranžový štít. Jejich křídla jsou krátká a kulatá a celkově působí ptáci poměrně robustně. Mají černé nohy se třemi dopředu směřujícími prsty a je považován za dobrého lezce.
 

Výskyt

Banánovci obývají spíše řídceji zalesněná území střední Afriky, kdy jejich areál sahá i na mořská pobřeží. Jejich počty bývají takřka neměnné i přes hrozbu rozšiřování zemědělství a odlesňováním s ním spojené. Jsou stálí a jen zřídka opouštějí lokality, kde se narodili. Za potravou však dokáží cestovat i na delší vzdálenosti.
 
Výskyt v ČR: žádný
 

Rozmnožování

Páry jsou monogamní a mláďata vychovávají oba rodiče společně - jak v době inkubace, tak následného krmení. Samička snáší zpravidla 2-3 vejce na kterých rodiče střídavě sedí zhruba 25 dní. Mláďata opouští hnízdo od 4-7 týdne života, kdy se stávají plně samostatní, a to i přesto, že ještě nejsou schopni zcela létat. Pohlavní dospělosti dosahují po roce života. Od rodičů se však neodprostí úplně. Zůstavají v jejich blízkosti i ve větších počtech a mohou dokonce pomáhat ostatním při chovu.
 

Potrava

Potravou banánovců jsou především ovocné plody, květy a semena rostlin. V jejich jídelníčku však nalezneme i malý hmyz jakou např. termity. V období rozmnožování pak nepohrdnou ani hlemýždi. Jejich název - banánovec je však trochu zavádějící, protože ve skutečnosti banány téměř nekonzumují, v oblibě pak mají spíše fíky. Patří mezi největší "roznašeče" semen, díky nimž se mohou rostliny značně rozšiřovat. Díky jejich stylu krmení jsou na mnoha místech označováni jako škůdci, protože dokáží plody značně poškodit.