2018 Mexiko - ptáci, co zažili svět Mayů

Pan Denis Matthey je český ornitolog a birdwatcher francouzského původu. Má ukázkovou ptačí zahradu, která se může pyšnit mnoha druhy a také fanoušky na Facebooku. Mimo to má Denis i výborné znalosti v oblasti ornitologie a hlavně cestovního ducha. A proto jsem byl velice nadšený, když jsem ho oslovil, zda by nemohl něco málo sepsat pro můj web, že jsem se dočkal pozitivní odpovědi a tak Vám přináším první článeček a o jeho putování Mexikem.
 
Začátkem prosince 2018 jsme s manželkou strávili 2 týdny dovolené v jižní části Mexika – Yucatan. Pobyt byl zaměřený hlavně na turistiku, ale nějaký prostor se našel i pro birdwatching. Níže jsou uvedené oblasti, které jsme navštívili:
 
1) ostrov Cozumel: je velice známá potápěčská destinace díky filmům J.Cousteau. Chtěl jsem si objednat ornitologického průvodce od agentury Duende, ale to nedopadlo. Nakonec jsme si pronajali kola a projeli celý ostrov po výborné 70 km dlouhé cyklostezce. První zastávka byla v parku Chankanaab. Je tam krásná zahrada, kde je možné pozorovat v dobrých podmínkách několik druhů

 

Začátkem prosince 2018 jsme s manželkou strávili 2 týdny dovolené v jižní části Mexika – Yucatan. Pobyt byl zaměřený hlavně na turistiku, ale nějaký prostor se našel i pro birdwatching. Níže jsou uvedené oblasti, které jsme navštívili:

 

1) ostrov Cozumel je velice známá potápěčská destinace díky filmům J.Cousteau. Chtěl jsem si objednat ornitologického průvodce od agentury Duende, ale to nedopadlo. Nakonec jsme si pronajali kola a projeli celý ostrov po výborné 70 km dlouhé cyklostezce. První zastávka byla v parku Chankanaab. Je tam krásná zahrada, kde je možné pozorovat v dobrých podmínkách několik druhů. V tomto parku se nachází také mořská rezervace a poprvé jsem si vyfotil ptáky při šnorchlování, rybáky královské. Další zastávka byla na jižní špičce ostrova: ekoturistický park Punta Sur. Jsou tam rozsáhlé slané laguny s pozorovatelnou. Je tam možné pozorovat několik druhů volavek, rybáků a bahňáků. Hnízdí tam orlovec říční.

 

rybáci královští (thalasseus maximus)

 

2) Chichen Itza a Uxmal - jsou to velice známé turistické lokality díky archeologickým sídlům Mayů. V Chichen Itza jsme byli ubytovaní v haciendě, kde byla nádherná zahrada se starými stromy a spoustou ptáků. V rozsáhlém archeologickém sídle jsme tolik ptáků neviděli. Je pravda, že otevírají až v 8:30, což je trochu pozdě pro pozorování ptáků v této tropické oblasti. V tamní cenotes byl ahniga.

 

momot černolící a lesňáček zlatohrdlý

 

3) Celestun - určitě nejzajímavější ptačí oblast, kterou jsme navštívili. Jsou tam rozsáhlé mělké slané laguny, kde je možné pozorovat plameňáky a spoustu volavek, pelikánů a bahňáků. Mangrovy a hlavní lagunu jsme navštívili na člunu s průvodcem, který nás potom zavezl autem k další laguně nedaleko rybářského přístavu, kde byly ideální podmínky pro pozorování plameňáků. Část lagun jsme potom navštívili na kole od našeho hotelu. Myslím, že je možné si takhle projít celý komplex lagun. V zahradě hotelu Xixim jsme pozorovali také spoustu ptáků včetně 3 druhů kolibříků.

 

plameňáci karibští (phoenicopterus ruber)

 

4) Riviera Maya - je to největší turistická oblast Yucatanu díky krásným plážím. Byli jsme ubytovaní v Akumalu, kde se nachází přímo na pláži mořská rezervace velice známá pro pozorování mořských želv a rejnoků. V jižní části se nachází přírodní rezervace Sian Ka´an, kde je několik slaných i sladkovodních lagun. Velkou atrakcí jsou kapustňáci a krokodýli. Samozřejmě je tam možné pozorovat i vodní ptáky. Na okraji rezervace se nachází vesnice Muyil, kde se provádějí ornitologické vycházky s průvodcem. Vycházka vede po vesnici a okolní přírodě. Průvodce nám ukázal cca 35 druhů ptáků. Celkem jsme jich viděli za celou dovolenou cca 100 druhů.

 

datel čárkovaný a kolibřík ryšavý

 

Autorem všech fotografií je Denis Matthey. Nedovolené kopírování či jiné nakládání s nimi je zakázáno bez předešlého souhlasu majitele!

Fotogalerie