Tučňák brýlový (spheniscus demersus)

 
 
 
  • Latinský název: spheniscus demersus
  • Stupeň ohrožení: ohrožený
  • Řád: tučňáci
  • Čeleď: tučňákovití
  • Výška: 60-70 cm
  • Rozpětí: -
  • Váha: 2-4,5 kg
  • Věk: 10-15 let (v zajetí až 30 let)
  • Snůška: 1-2 vejce
  • Inkubace: 36-41 dní
 
 
 
 
 
 
 
 

Popis a chování

Jedná se o střední typ tučňáka a pohlavní dimorfismus mezi pohlavím je jen nepatrný - samice bývá o něco menší a lehči než samec. Dospělí jedinci mají černý obličej, čelo a šíji. Obličej je obkroužený širokým bílým lemem zasahujícím až na břicho. Nad očima a zobákem má neopeřenou část zpravidla růžové barvy. Jedná se o žlázy, které mají funkci termoregulace a pomáhají tučňákům v horkém počasí. Čím je jeho tělesná teplota vyšší, tím více se nahrne do této části množství krve a ta je následně okolním vzduchem ochlazena. Na hrudi a po stranách břicha má černý široký pruh, křídla jsou černá. Břicho má bílé s černými fleky. Každý jedinec má fleky různě rozvrhnuté a každý je tedy jedinečný, podobně jako lidské otisky prstů. Zobák je silný, hluboce posazený a většinou černý. Ocas je krátký a silný a na pevnině slouží jako podpěra. Mláďata jsou od dospělých snadno rozlišitelná. Má jinak definovaný vzor a zbarvení je břidlicově modré až tmavě šedé. Postupně hnědne a dospělý vzor opeření získá zhruba ve druhém roce života. Hlasový projev se nápadně podobá oslímu. 
 

Výskyt

Obývá pobřeží jihozápadní Afriky, převážně opuštěné ostrůvky. Na pevninské části hnízdí na několika málo lokalitách v Jihoafrické republice a Namíbii. Výjimečně se může v době migrace nebo nevyhovujících podmínek zatoulat i severněji - na východě k Mosambiku a na západě až k Angole či Kongu. Největší hnízdiště se nachází na ostrůvcích Robben, Dasen či Dyer. V současnosti (2019) se jejich počet odhaduje na 50 000 dospělých jedinců (s mláďaty až 80 000) a trend je bohužel stále klesající. Proto je klasifikován jako ohrožený druh. Ještě na začátku 19. století se jejich počet odhadoval na 4 mil., o 100 let později na 1 mil. Kvůli nadměrnému rybolovu ze strany člověka (vlečné sítě, ztráta potravy apod.) a jiných nástrah jejich počet klesl k roku 1980 na pouhých 60 tisíc jedinců. Díky různým ochranářským projektům se jejich stav podařil zvednout na cca 220 000 jedinců k roku 2005. Pak se ale jejich populace zastavila a opět začala klesat. 
 
Výskyt v ČR: žádný
 

Rozmnožování

Tučňáci brýloví jsou monogamní druh a páry tvoří většinou na celý život. Partnera vymění jen v případě, že opakovaně selžou při výchově mláďat nebo v případě úhynu jednoho z nich. Hnízdo je velmi jednoduché, většinou důlek z nashromážděných kamínků a bývá ukryto ve skalních štěrbinách, pod kameny, spadlými kmeny nebo jinou vegetací, tak aby bylo chráněno před spalujícím Sluncem či predátory. Samička snese zpravidla 2 vejce a po dobu sezení (36-41 dní) se na snůšce střídají oba partneři. Mláďata po vylíhnutí tráví 80-120 dní na hnízdě, přičemž jsou opět krmeni oběma rodiči, kdy jeden vždy hlídá a druhý loví. Po zhruba 4 měsících je rodiče opustí a vydají se až do další hnízdní sezóny, vyjma krátkého přepeření na souši, na otevřené moře, výjimečně však mohou zahnízdit i podruhé. Jakmile rodiče mláďata opustí, jsou plně odkázána sama na sebe. Přepeřující jedinci včetně mláďat jsou v tomto období zvláště zranitelní. Jelikož nemohou několik dní do vody, tak hladoví nebo čelí slunečnímu záření. Stávají se i snadnou kořistí jejich největšího přirozeného predátora, jímž jsou lachtani, zřídka kdy i žraloci či kosatky. Na souši to pak mohou být volně žíjící psi a kočky, ale také racci, krysy či promyky.

Potrava

Díky pádlovitým křídlům jsou pod vodou velmi zdatní lovci, kdy dokáží vyvinout rychlost 10-13 km/h, přičemž mávnou křídly 3x za sekundu. Nejčastěji loví v hloubce okolo 20 m, ale spatřen byl i v hloubce 130 m. Vyšší tlak vody v hloubkách vydrží díky jeho válcovitému tělu. Dokáže zadržet dech až na 3 a více minut, rekord byl 4 minuty a 58 sekund. Mezi jeho kořist patří nejčastěji menší druhy ryb jako např. sardinky, sledi, sardele, kranasové apod. Nedílnou součástí jejich jídelníčku jsou i korýši či hlavonožci. Denně tučňák brýlový spotřebuje kolem 500 g potravy, v době hnízdění to může být až dvojnásobek.